Akcenta top

Apreciační trend koruny minulostí. Oslabovaní koruny ve druhé polovině roku bude pravděpodobně pokračovat.

Apreciační trend koruny minulostí. Oslabovaní koruny ve druhé polovině roku bude pravděpodobně pokračovat.
Miroslav Novák
Miroslav Novák

27.07.2023

Koruna vůči euru ve druhé polovině července začala výrazněji oslabovat a obchodování se přesunulo nad hranici 24 CZK/EUR. V úvodu tohoto týdne se dokonce krátce obchodovalo nad hladinou 24,10 CZK/EUR, což byly nejslabší hodnoty koruny od začátku letošního roku.

Co stojí za aktuálním oslabováním koruny?

V první řadě je nutné zmínit, že koruna začala pozvolna oslabovat již v průběhu dubna a následně i v dalších měsících 2. čtvrtletí. Razantnější oslabování koruny lze však skutečně pozorovat až v posledních týdnech a je spojeno s tržními sázkami na to, že Česká národní banka (ČNB) začne ve druhé polovině letošního roku snižovat úrokové sazby. Finanční trh aktuálně započítává, že ČNB do konce roku sníží úrokové sazby o 100–125 bazických bodů, tj. pokles hlavní úrokové sazby ze současných 7 % na 6 %, případně až na 5,75 %. Členové bankovní rady ČNB sice takovou trajektorii sazeb odmítají s tím, že tržní očekávání jsou až příliš silná, avšak zároveň někteří z nich (Frait, Zamrazilová) nevylučují, že se na nadcházejících zasedáních začne o možnosti snížit sazby skutečně diskutovat. Důležitou proměnnou je v tomto směru úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami. Právě kladný úrokový diferenciál ve prospěch koruny pomáhal české měně v posilování. Vzhledem k tomu, že ČNB úrokové sazby zvyšovala naposledy loni v červnu a další zvyšování sazeb je nyní podle nás již zcela mimo hru, tak v posledním roce docházelo k zužování kladného úrokového diferenciálu, protože Evropská centrální banka (ECB) v průběhu posledního roku sazby zvyšovala a téměř jistě je zvýší i na červencovém (27/7) zasedání.

Impulsem pro oslabování koruny je i aktuální vývoj spotřebitelské inflace. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen letos v červnu poprvé od ledna 2022 zpomalilo pod 10 %. Červnová inflace (9,7 % r/r) je sice stále velmi vysoká a na hony vzdálená 2 % inflačnímu cíli ČNB, ale na druhé straně jsou poslední měsíce ve znamení jasného desinflačního trendu, který bude velmi pravděpodobně pokračovat. Meziměsíční vývoj spotřebitelské inflace v posledních měsících navíc indikuje, že by celková inflace v roce 2024 měla skutečně zamířit do blízkosti 2 %. A právě kombinaci zpomalení inflace na jednociferné hodnoty s jejím dalším směřováním ke 2 % vzal finanční trh jako argument k tomu, že ČNB začne sazby již ve druhé polovině roku snižovat. Mimochodem guvernér Polské centrální banky (NBP) A. Glapiński na červencovém zasedání NBP reálně hovořil o tom, že NBP může začít úrokové sazby v září snižovat.

Další oslabování koruny v průběhu druhé poloviny roku poměrně pravděpodobné

Oslabování koruny v průběhu druhé poloviny letošního roku je podle nás pravděpodobnější variantou, a to jak s ohledem na zužující se úrokový diferenciál a možné snížení úrokových sazeb ze strany ČNB, tak i s ohledem na výrazně slabší čísla z německé ekonomiky v posledních měsících. Prodloužení hospodářské recese v Německu by si totiž zprostředkovaně mohlo vyžádat i zhoršení situace na tuzemském pracovním trhu s nárůstem nezaměstnanosti. Tím pádem by došlo i ke snížení proinflačního potenciálu české ekonomiky a ČNB by se otevřely dveře pro rychlejší snížení úrokových sazeb, než s čím většina centrálních bankéřů nyní sama počítá. Právě silný pracovní trh a riziko mzdově-inflační spirály ČNB dlouhodobě uvádí jako tzv. proinflační riziko. S déletrvající stagnací/mělkou recesí tuzemské ekonomiky a nárůstem nezaměstnanosti by toto riziko odeznělo.

Rizikem pro další vývoj koruny jsou samozřejmě i devizové intervence ČNB. Byly to právě masivní devizové intervence ČNB, které koruně v loňském období květen až září bránily v oslabování. Od loňského listopadu však ČNB na podporu koruny neintervenuje a je otázkou, zda současné oslabení koruny může intervence ČNB opětovně spustit. Domníváme se, že nikoliv, protože význam velmi silné koruny slábne s tím, jak odeznívají vnější inflační tlaky (ropa, zemní plyn, ceny průmyslových výrobců). Pokud by však koruna v nadcházejících týdnech oslabovala stejně prudce jako od poloviny července, tak jak verbální, tak i reálné devizové intervence ČNB rozhodně vyloučit nelze.

Výsledně je podle nás apreciační trend koruny již minulostí a v průběhu druhé poloviny letošního roku je pravděpodobnějším scénářem další postupné oslabování české měny. Zároveň však neočekáváme, že by měla koruna pokračovat v prudkém oslabování z posledních týdnů. Pokud by přeci jen takové tendence byly, tak by velmi pravděpodobně koruně přispěchala na pomoc devizovými intervencemi ČNB. Prognózu vývoje kurzu koruny vůči euru na horizontu 1 až 12 měsíců uvádíme v následující tabulce a v grafu. Zároveň nelze zcela vyloučit překvapení na srpnovém zasedání bankovní rady ČNB (3/8). Rizikem pro výraznější oslabení koruny oproti naší prognóze je horší vývoj německé a evropské ekonomiky ve druhé polovině roku v kombinaci s dřívějším a rychlejším snižováním úrokových sazeb ze strany ČNB.

Prognóza CZK vůči EUR na horizontu 1, 3, 6 a 12 měsíců

 

 

1M

3M

6M

12M

EURCZK

24,00

24,20

24,50

24,50

Prognóza CZK vůči EUR na horizontu 1, 3, 6 a 12 měsíců

DISCLAIMER. Výše uvedené informace jsou poskytovány zaměstnanci společnosti AKCENTA CZ a.s. výlučně pro informativní účely jako doplňkový zdroj informací a nelze je považovat za formu reklamy, nabídky nebo doporučení nákupu či prodeje investičních služeb ani za žádný druh poradenství zejména v oblasti finančních nebo investičních služeb.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností